Musikalsk legestue
lørdag 02 oktober 10:00
Galaksen åbner kl. 10

Musikalsk legestue

Gratis legestue

Den musikalske legestue er både et sted, hvor forældre med børn i alderen 2-3 år og 3-6 år kan mødes, snakke, hygge og udveksle erfaringer og idéer, og hvor børnene får god mulighed for at møde andre børn, inden de skal i institution eller skole.

For at sikre de bedste muligheder opdeles den musikalske legestue i to hold - et hold for børn i alderen 2-3 år og et hold for børn i alderen 3-6 år:
Holdet for 2-3-årige finder sted kl. 10.00-11.00
Holdet for 3-6-årige finder sted kl. 11.00-12.00


Galaksens musikalske legestue er gratis for både forældre og børn og varetages af en rytmikpædagog, der arbejder med musik, sang og bevægelse. Rytmikpædagogen kan bygge undervisningen op omkring et tema, en klang eller et rytmisk motiv, som kan varieres på forskellige måder.
Forældre og børn bliver guidet gennem opgaver eller øvelser, der belyser det valgte tema. Den musikalske legestue vil finde sted i Galaksen den sidste lørdag i hver måned i perioden fra og med oktober 2009 til og med maj 2010 (december undtaget på grund af jul og helligdage):

Lørdag den 2. oktober
Lørdag den 6. november
Lørdag den 4. december
Lørdag den 5. februar
Lørdag den 5. marts
Lørdag den 2. april

Forældre skal være til stede under hele den musikalske legestue.

Bemærk, det er ikke nødvendigt at tilmelde sig den musikalske legestue. I skal blot møde op i Galaksen.

Billetpris
Gratis

Arrangør: Galaksen


Del på facebook Del på facebook

«»

program

forår12

lørdag 04 februar 10:00
Gratis legestue

Børnerytmik

onsdag 08 februar 19:30
Jødisk/Arabisk folkemusik

The Middle East Peace Orchestra

torsdag 09 februar 19:30
Velgørenhedsshow

Tale er guld

lørdag 11 februar 12:00
Rockkoncert for børn

AB/CD

søndag 12 februar 15:00
En vaskeægte superhelt

Antboy